Психичното здраве, през последните години, беше подложено на големи изпитания, не само, че с всяка изминала година светът става все по-динамичен, но и събитията напоследък, като че ли, допълнително усложняват начинът, по който хората се чувстват. И по-конкретно тяхната психика.

Проучване на „Our world in data” през 2018 година, показва че 970 милиона души световно страдат от психично разстройство. Когато се изпадне в подобно депресивно състояние, за хората е много трудно да потърсят помощ, не само защото се чувстват притеснени, но и защото самото им състояние ги кара да усещат емоционална затвореност и студенина, които ги завъртат в омагьосан кръг от въпроси.

  • На кого мога да споделя за моя проблем?
  • Кога е време някой да ми помогне?
  • Какво ще се промени след като споделя?
  • Аз, изобщо, имам ли нужда от помощ?

Задаването на тези въпроси, често могат да объркат страдащия и дори да го доведат до убеждението, че той няма проблем и това е просто един лош период, който ще отмине.

В днешния свят, мъжете и жените водят много сходен начин на живот. Сходните отговорности и сходните принципи обаче, не означават сходно психично здраве. Интересен факт е, че въпреки еднаквостта в начина на живот на двата пола, жените по-често страдат здравословно и биват лекувани от депресия. Немаловажни допълнителни фактори като: репродуктивни проблеми, домашно и сексуално насилие, социален статус, неравнопоставеност на работното място, са част от причините, поради които женският пол страда от психични разстройства. Разбира се, мъжете също изпитват гореизброените, но е доказано, че жените са много по-склонни да достигнат прекалено високи нива на тревожност и дори депресивно състояние, заради тези допълнителни проблеми, предизвикващи стрес.

Да не забравяме, че стресът е ключът не само към множество заболявания, но и към предприемането на крайни мерки като самоубийство. Въпреки че жените правят повече опити за самоубийство, случаите на осъществено такова, при мъжкия пол, са 4 пъти повече. Това е още един показател, за различията между половете, не само да развиват психични заболявания, но и за начина, по който намират решение. Социалната норма в обществото възпрепятства мъжкия пол да разкрива и да признава своята емоционалност. За специалистите е много по-вероятно да сложат диагноза депресия или паническо разстройство на жени, от колкото на мъже. Също така, много по-голяма част от жени, страдащи от ментални проблеми се обръщат към специалист за помощ.

Психичното здраве е от изключителна важност за нашия нормален и спокоен живот. Хората страдащи от депресивни състояния имат проблем с по-голямата част от битовия живот. За голям процент от тези хора е трудно дори да излязат до магазина или пък да разходят кучето. Емоционалната стабилност е важна, както в личен, така и в професионален план.

Проучвания сочат, че независимо от работния статус, и двата пола значително са покачили нивото си на стрес през последните 20 години. Тук отново, женският пол дава по-високи резултати от мъжкия. Забелязват се и нетипични покачвания на психични разстройства при млади момичета на възраст от 15 до 19 години. Специално за 2021 година, нивата на стрес при жените, работещи и неработещи, се е покачил с около 4%, докато при мъжете се е понижил.

Дали защото жените по-често признават за проблем в психичното здраве и търсят помощ или просто в действителност женската психика е по-податлива, жените страдат от депресия и паническо разстройство два пъти по-често от мъжете. От тези проучвания можем да кажем, че със сигурност има разлика между двата пола и тяхното емоционално здраве. Въпреки това, се счита, че при екстремно повишени нива на стрес, двата пола са еднакво застрашени от тези психични разстройства. Това означава, че когато усещаме, че нещо с нашето здраве не е наред, ние не трябва да се притесняваме да потърсим помощ от специалист. Независимо кой пол представляваме.

 

Източници:

https://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2022.pdf

https://blogs.baylor.edu/gssw/2019/11/18/stigma-gender-differences-and-mental-health/

https://ourworldindata.org/mental-health